Blog Detayı

Evcil Hayvanların Yaşlı İnsanlar İçin Sağladığı Yararlar!

04 Temmuz 2021, 21:03

Evcil Hayvanların Yaşlı İnsanlar İçin Sağladığı Yararlar!

(1989)

(302)

Evcil hayvanların varlığı yaşlı insanlar için hem mental hem de fiziksel birçok yarar sağlar. Özellikle kedi ve köpek sahibi olan yaşlı insanlar gün içerisinde daha çok hareket ederek günlük hayatlarında aktif olmalarını sağlar. Köpekleri ile gün içerisinde çıkacakları yürüyüş günlük egzersizleri için yarar sağlayacaktır.

Yaşlı insanlara evcil hayvan bakımı sorumluluk yüklemektedir, bu etkende psikolojik açıdan avantaj sağlamaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz

Fiziksel Açıdan Sağladığı Faydalar;

Yaşlı insanlar açısından evcil bir hayvana sahip olmanın sağladığı en büyük yarar, fiziksel olarak daha fazla hareket olacağı sağlamasıdır. Evde beslenen evcil hayvanlar sahipleri ile oyunlar oynayıp yürüyüşlere çıkabilirler.

Evcil hayvan sahibi olan yaşlı insanların daha düşük kan basıncı ve kolesterollerinin daha düşük olduğuna rastalnmıştır.  Bu sebepten ötürüpek çok hastalığa karşı evcil hayvan bakımı önerilmektedir. Özellikle köpekler daha korumacı rol oynadıkları için evde hem güvenliği de sağlar hem de arkadaş görevi görürler.

Psikolojik Açıdan Sağladığı Faydalar;

Evcil hayvanların varlığı yaşlı ,nsanlar üzerinde fiziksel yararın dışında psikolojik yararda göstermektedir. Özellikle yaşlıların depresyona girmelerini engelleyerek günlük hayatlarında onlara destek vermektedirler. Özellikle eşini ya da yakınını kaybetmiş olan yaşlılar için bir evcil hayvan sahiplenilmesi önerilir. Evcil hayvanı ile ilgilenen yaşlı insanlar bu sayede günlük hayatlarında daha sosyal olurlar. Kişilerin stres durumlarını azaltan evcil hayvanlar ayrıca yaşlıların kendilerini güvende hissetmelerine neden olabilir. 

Evcil hayvan seçimi aşamasında yaşlı insanların alması gereken sorumlulukları en aza indirecek şekilde hareket edilirse endişelenecek durumlar ortadan kaldırılmış olur. Köpek sahiplenecek yaşlı insanlar için eğitimlerini almış bir hayvan önerilmelidir.

 

 

302 Yorum

BİR CEVAP YAZ