Blog Detayı

Köpeklerin Depresyona Girmesine Sebep Olan 6 Neden

16 Aralık 2019, 00:37

Köpeklerin Depresyona Girmesine Sebep Olan 6 Neden

(1660)

(208)

Köpeklerin depresyona girmesinin nedenleri genellikle yaşadıkları olaylar olarak gösterilmektedir. Gerek içinde bulundukları ortam gerekse sahiplerinin içinde bulundukları ruh halleri köpeklerin psikolojik durumlarını etkileyebilir.

Şimdi birlikte depresyonun nedenlerini inceleyelim.

İlgi Eksikliği

Köpekler doğaları gereği sosyal ve enerjik canlılardır. Sahipleri ile vakit geçirmeyi ve oyunlar oynamak onlar için günlük bir rutindir. Köpeklerin sahipleri ile yeterince vakit geçirmemeleri ve onların ilgisinden mahrum kalmaları depresyona girmelerine neden olmaktadır. Eğer işinizin yoğunluğundan ötürü onlara vakit ayıramıyorsanız düzenli aralıklarla onlarla oyun oynayabilecek bakıcılar bulabilirsiniz

Yetersiz Egzersiz Yapması

Köpekler enerjik ve hareketli canlılardır. Gün içinde enerjilerini atabilmeleri için günlük egzersizler yapmaları gerekmektedir. Fiziksel olarak enerji harcamaları ruhsal açıdan da köpeğinizi etkilemektedir. Günlük yürüyüşler yapması ile bu sorun ortadan kalkabilir. Eğer köpeğinizi günlük egzersiz rutini için dışarı çıkartamıyorsanız; onlara yürüyüş arkadaşları bulabilirsiniz

Bir Aile Üyesi ya da Bir Arkadaşının Ölmesi

Köpekler oldukça duygusal canlılardır. Köpekler sevdikleri bir insan ya da bir canlının ölmesi sonucunda depresyona girebilirler. Bu nedenle eğer köpekler böyle bir şey yaşıyorsa onunla daha fazla ilgilenmeli ve yanında olduğunuzu belli etmelisiniz.

Sahibinin Depresyonda Olması

Köpekler sahiplerinin ruh hallerinden etkilenebilirler. Bu nedenle sizin ruh haliniz depresyona yakın ise bu köpeğinizi de etkileyecektir.

Köpeğin Cezalandırılması ya da Kötü Davranılması

Köpekler korku ya da stres altından oldukları zaman depresyona girebilirler. Köpeğinizi yaptığı bir davranış sonucunda cezalandırırken dikkatli davranmalısınız. Çünkü köpeğinizi cezalandırmak isterken onu depresyona sokabilirsiniz. Özellikle köpeklere eğitim verilirken kullanacağınız cezalandırma yöntemleri teşvik etmekten çok caydırıcı olabilir. Yani köpeğinizin küsmesine neden olabilir. Bu nedenle köpeklerde pozitif eğitim oldukça önemlidir.

Köpeklerin Hastalanması

Köpeklerin tıbbi açıdan çeşitli sorunlar yaşaması onların depresyona girmelerine neden olabilir. Sağlık sorunları beraberinde çeşitli sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle köpeğinizin eğer bir sağlık sorunu varsa depresyona girmemesi için veterinerden yardım almalısınız.

208 Yorum

BİR CEVAP YAZ